Štvanice na Štvanici


Cílem Kverulanta je zabránit pražskému Magistrátu zbourat národní památku zimní stadion na Štvanici a postavit na jeho místě hotel.


Od roku 1929 začala Praha uvažovat o výstavbě zimního stadionu s umělým ledem. Byl vybrán ostrov Štvanice a projektu se ujal akademický architekt Josef Fuchs, jeden z autorů pražského Veletržního paláce. Výstavba zimního stadionu začala v roce 1930. Chladící zařízení podle patentu profesora Schmidta z Vídně vyrobily Brněnské strojírny. Toto chladící zařízení bylo schopno za dvě hodiny vytvořit led o síle čtyř centimetrů. Výstavba zimního stadionu byla pojata velkoryse a 6. listopadu 1932, za zvuků Smetanovy Libuše, byl zimní stadion Štvanice oficiálně otevřen. Od té doby zažila Štvanice čtyři mistrovství světa v ledním hokeji. To první se konalo v roce 1938.

Další prvenství zažila Štvanice v únoru 1955, kdy byl vysílán první televizní přenos hokejového utkání mužstva Prahy se švédským celkem Leksand IF.

Poslední mistrovství světa se zde konalo v roce 1959. Od šedesátých let však začala sláva zimního stadionu blednout. Neprováděly se nutné opravy a rekonstrukce a jednotlivé části stadionu přestávaly sloužit. Nakonec dosloužila i ledová plocha. Nejstarší zimní stadion ve střední Evropě přestal roku 1997 sloužit veřejnosti. Magistrát pronajal Štvanici občanskému sdružení APeX CLUB, které za vlastní peníze stadion opravilo a obnovilo provoz. Hlavně vyhledávané veřejné bruslení. Pak přišly v srpnu 2002 povodně:

Stadion byl poškozen, ale občanskému sdružení APeX CLUB se podařilo v listopadu 2002 obnovit provoz. Vlastník stadionu Magistrát Praha nedal na opravy ani korunu. Všechny náklady na rekonstrukci strojovny a zázemí stadionu byly hrazeny pouze občanským sdružením.

Stadion přežil několik režimů i stoletou vodu. Co možná nepřežije, je nenasytnost pražských radních. Magistrát v roce 2001 podepsal smlouvu s firmou Meridianspa. Tu magistrát vybral v podivné soutěži na „revitalizaci“. Firma „vyhrála“ s „nabídkou“ zbourat památkově chráněný stadion a na místě postavit hotel.

Ale bourat památkově chráněný stadion je asi přeci jenom trochu moc i na otrlé a zasloužilé magistrátníky. Kdyby však stadion spadl, tak žádná památka nebude a bude hotel. A stadion samozřejmě spadne, když se nebude opravovat. A opravovat se nebude, když nebudou peníze. A tak Magistrát nedával na opravu či provoz svého majetku ani korunu. Přestože jinde byl docela štědrý. Po povodních v roce 2002 financoval například opravy zimního stadionu na pražském Výstavišti. K tomu ještě ročně Magistrát rozděluje na sport přibližně 100 milionů Kč.

Ani z těchto dotací nedostal stadion ani korunu. Navíc, když se občanské sdružení pokoušelo sehnat peníze na opravy jinde, nedostalo k tomu souhlas vlastníka. Když se jej pokoušelo získat, Magistrát „neoficiálně“ sdělil, že žádné potvrzení nedá a ani nevystaví záporné stanovisko písemně.

Jenže občanské sdružení se i tak o stadion staralo ze svých skrovných příjmů. Tomu bylo třeba zabránit, a tak bylo Magistrátem ze stadionu vypovězeno. Navíc úplatky za zbourání stadionu a postavení hotelu již byly nejspíš dávno utraceny, ale hotel stále nikde, Magistrát musel jednat, a tak v lednu 2011 dorazilo na stadion magistrátní úřednictvo a okamžitě jej uzavřelo pro havarijní stav.

Magistrát v dubnu občanské sdružení ze stadionu vystěhoval a stadion osiřel. V den vystěhování stadionu vysílal Český rozhlas reportáž o celé kauze. Reportáž též obsahuje vyjádření radní pro majetek, Aleksandry Udženije. Laskavý posluchač, nechť se připraví na notnou dávku magistrátního mlžení:

Desetiletí nedostatečného financování oprav si konečně vybralo svou daň. Zbytek dokončí bezdomovci. Magistrátní statik otevřeně hovoří o demolici stadionu, oprava by prý byla rekordně drahá. A za všechno prý může občanské sdružení. Magistrát dokonce uvažuje, že si udělí pokutu, že se jako vlastník o stadion nestaral. Magistrát si jí sám sobě zaplatí a pak jí bude vymáhat po nájemci stadionu. Více v reportáži:

Kverulant vyzval primátora Svobodu, aby nechal prošetřit, kdo jmenovitě je zodpovědný za to, že se Magistrát nestaral a nestará o svůj majetek a aby sdělil, kdo z úředníků za to dostal nebo dostane výpověď. Kverulant se také zeptal, jaké má Magistrát se stadionem plány. Kverulant věří, že si primátor Svoboda nedovolí sdělit veřejnosti, že nechá zbourat stadion a postavit hotel. Kverulant také doufá, že skutečnost, že stadion je na seznamu nejohroženějších památek, pohne Magistrát alespoň k sanaci havarijního stavu.

Majetek města není majetkem radních. Je to majetek nás všech, který musíme před radními chránit. Chcete-li Kverulanta v jeho úsilí podpořit, můžete tak učinit zde.