Radnice, rovní a rovnější


Cílem Kverulanta bylo odstranit auta kamarádů radnice z pěší zóny v centru města. Cíl byl částečně splněn.


V řadě našich měst jsou pěší zóny, kam se autem nedostanete. Vjezd tam mají povolen jen auta zásobování, policie a podobně. Málokdo z normálních lidí by si také dovolil tam vjíždět nebo tam dokonce hodiny parkovat. Dostal by botičku nebo by ho rovnou odtáhli.

Kverulant byl svědkem zásahu udatných strážníků Městské policie na pěší zóně centra Kladna. Strážníci pokutovali řidiče dodávky a odvážně si pro něj došli až do obchodu, kam skládal zboží.

Strážníci byli jistě muži na svém místě. Přestože těsně vedle dodávky parkoval Superb, nenechali se zviklat a nevěnovali mu žádnou pozornost. A to i přesto, že Superb tam stál již dlouho a jeho řidič tam, na rozdíl od toho z dodávky, nic nenakládal ani nevykládal. Řidič Superbu pokutu nedostal.

Jak je to možné, že luxusní vozidla s tmavými skly a protekční registrační značkou mohou na pěší zóně v Kladně nerušeně parkovat nebo tudy projíždět často vysokou rychlostí? Že by to byla vozidla našich spoluobčanů, kteří mají s městskou policií nebo spíš s radnicí nadstandardně dobré vztahy? Čím se platí? Penězi?

Kverulant položil tyto otázky magistrátu města Kladna. Také požádal, aby byly vyhodnoceny všechny dostupné záznamy z kamer na pěší zóně.

A magistrát odpověděl „Stížností jsme se samozřejmě zabývali a celou ji prověřili. Ve zmíněný den i dobu jsme dostali oznámení od občana, že v protisměru po hlavní třídě jede dodávka. Když hlídka k dotyčnému vozu přijela, začala s řidičem řešit přestupek porušení zákazu vjezdu. Přitom si strážníci všimli vozu zaparkovaného na levé straně pěší zóny, tedy ve správném směru a při řešení přestupku majitel Superbu vynášel ze zavazadlového prostoru vozu zboží do blízkého obchodu“.

Kverulant o kauze také informoval média. Kladenský deník pak publikoval článek zde. Z internetové diskuze, kterou článek vyvolal, Kverulant vybral toto: "Městská policie je v tom nevinně! Je to jen prodloužená ruka magistrátu! Ryba smrdí od hlavy – ten, kdo udělil výjimku, je magistrát a je jasné, že Superbem s kouřovými skly se zboží asi moc nevozí. Zase špína, milí úředníci! Poctivého živnostníka okouříte, mafiána necháte. Kdo asi dostal úplatek?"

Všechno nasvědčovalo tomu, že Kverulant byl ve svém snažení úspěšný. Přes mlžení radnice a lhaní městské policie, Suberby a jim podobní z pěší zóny na několik měsíců zmizely. Kverulant doufal, že natrvalo, ale bílý Mercedes, opět se zatmavenými skly a prominentní značkou, ho vyvedl z omylu.

Kverulant se i tentokrát obrátil na magistrát města a už se těší na odpověď magistrátu. Bude to nejspíš příběh o chudém, skromném a sympatickém živnostníkovi, který se celý svůj život uskrovňoval, aby si po letech mohl koupit bílý mercedes za 2 miliony korun a mohl s ním dovážet rohlíky do svého podniku a k tomu nutně potřebuje magistrátní povolení k vjezdu na pěší zónu. A protekční značka? Jinak chudému majiteli mercedesu se podařilo našpórovat na mercedes přesně v okamžiku, kdy byla na řadě značka 8S6 44 77. Prostě náhoda.

Kverulant opět zaslal stížnost kladenské radnici a dozvěděl se, že je vše v pořádku. Podle Kverulanta není v pořádku, když je z pěší zóny neplacené parkoviště pro prominenty. Kverulant bude pokračovat ve svém úsilí.

Třeba je i u vás na pěší zóně neplacené parkoviště vyhrazené pro prominenty. Jestli Vám to vadí, vyfoťte je a pošlete Kverulantovi zde. Kverulant se této kauze věnuje zcela zadarmo. Chcete-li, jej v jeho úsilí finančně podpořit může tak učinit zde.

P.S. Pro ilustraci byly použity fotografie ze seriálů „ Muž na radnici“ a „Okres na severu“.