Poslanci na výletě v Peru za naše peníze

Cílem Kverulanta bylo donutit výletníky vlastnoručně desetkrát opsat větu: „Nemám jezdit na drahé výlety za peníze daňových poplatníků" a vrácení peněz. Tohoto cíle nebylo dosaženo, ale Kverulant dostal slib, že už se podobné chování nebude opakovat.



Oficiální parlamentní delegace podnikla počátkem března 2010 výlet do Peru. Udatní zákonodárci vyslali mezi indiány poslance Dlouhého, Červenku, Látku, Mlčáka, Rujbrovou, Mallotovou. Výkvět českého národa se zúčastnil dokonce i zasedání komise pro andské, amazonské a afroperuánské obyvatele.

Byl nejvyšší čas zaletět do Peru, vždyť zdaleka ne všichni poslanci už tam byli. Přitom dobré vztahy s indiány jsou tradiční osou české zahraniční politiky. A Peru má jako největší světový exportér kokainu co nabídnout.

Poslanci přinesli naší zemi oběť, ale občané si toho neváží. Najdou se pochybovači, kteří si myslí, že šlo o soukromý výlet poslanců za peníze daňových poplatníků nedbale maskovaný jako pracovní cesta. Dokonce si myslí, že přínos pro Českou republiku není žádný. Mezi takové pochybovače patří i Kverulant.

Cesta za indiány nás stála více než 1 400 000,- Kč. To je přibližně 240 000,-Kč na jednoho poslance za sedmidenní výlet. Běžná cena takového zájezdu činí 65 000,- Kč. Parlamentní zájezd byl předražen o více než 250%.

Kverulant si myslí, že jednání zákonodárců výrazným způsobem snižuje důvěru v zastupitelskou demokracii. V době ekonomické krize je takové jednání navíc krajně nevkusné.

Ještě před volbami v roce 2010 vyzval Kverulant kontrolní výbor parlamentu, aby věc prošetřil a sjednal nápravu. Kverulant žádal vrácení částky ve výši přibližně 240 000,-Kč každým poslancem do rozpočtu parlamentu. Kontrolní výbor minulého parlamentu odpověděl, že kontrolní výbor parlamentu nic kontrolovat nemůže a rozhodně ne parlament:

Zákon sice ukládá kontrolnímu výboru provádět kontrolou hospodárného čerpání finančních prostředků ze státního rozpočtu, ale podat žalobu pro nečinnost zákon neumožňuje.

Kverulant počkal na nové složení parlamentu a na nový kontrolní výbor a vyzval kontrolní výbor znovu. Podle volebních slibů by už v parlamentu neměli sedět oškliví papaláši, ale naprosto úžasní lidé, kteří rozhodně nefandí výletům do Peru za peníze daňových poplatníků. Kverulant byl upřímně zvědavý, jak se k tomu nový kontrolní výbor postaví. Překvapení se nekonalo. Z 15 oslovených členů nového kontrolního výboru odpověděl pouze poslanec Vít Němeček. Podle něj výlet posílil prestiž republiky, nová sněmovna starou kontrolovat nemůže a jestli se nám to nelíbí, tak jsme měli jít k volbám.

Kverulant volit byl, ale zase to nějak nepomohlo. Snad měl pan poslanec Němeček pod pojmem "vyjádřit svůj nesouhlas" na mysli něco jiného. Snad, že se měl Kverulant před volební místností polít benzínem a zapálit.

Kverulant podal na Nejvyšší kontrolní úřad podnět k prošetření výletu do Peru. NKÚ odpověděl, že zákon mu nic takového neukládá, a tak žádné šetření provádět nebude. Kverulant by sice ještě mohl podat trestní oznámení, ale poslanci mají imunitu. Kverulanta utěšuje, že snad i díky jeho kampani, nebyli znovu zvoleni čtyři poslanci ze šestice výletníků. Navíc i Kverulantova kauza nakonec přiměla některé poslance věc řešit:

Poslanec Gazdík dokonce v korespondenci s Kverulantem uvedl, že se nic podobného jako výlet do Peru už dít nebude:

V březnu 2011 se pro změnu vypravili do Peru senátoři. Tentokrát však do Peru cestovali jen tři zákonodárci. Zdá, že senátoři tam nejeli jen na výlet, ale dokonce tam i pracovali. Dokonce se zdá, že v zájmu České republiky. Cesta jednoho poslance do Peru v roce 2010 vyšla daňového poplatníka na 240 000,- Kč. Jednomu senátorovi stačila na cestu čtvrtina této částky:

Kverulant chce věřit, že i on má svůj drobný podíl na tom, že zákonodárci snad začali na zahraničních cestách šetřit. Ale na politiky je třeba vyvíjet soustavný tlak a ne jednou za čtyři roky ve volební místnosti. A tak se před koncem tohoto volebního období sněmovny zeptá na všechny zahraniční cesty. Kverulant doufá, že nebude třeba zaletět na Fidži, vyměnit si zkušenosti s pěstováním kokosových palem. Pokud ani Vy nechcete platit poslancům výlet do Peru a ani na Fidži, můžete Kverulanta podpořit zde.